Lotus Masszázs Centrum

A masszázs története és fajtái

A nyugati világbeli masszázs hagyományai az ókori görögökhöz és rómaiakhoz nyúlnak vissza.A modern orvoslás széles körben elismert Ősatyja, Hippokratész és tanára, Hérodikosz is írt a test ízületeinek és izmainak kézzel végzett megdolgozásáról, valamint az aktív gyakorlatok terápiás hasznáról. ezeket a szöveteket tanulmányozták a középkori reneszánsz Európában.

 

Pehr Henrik Ling svéd fiziológus és torna tanár ismerte ezeket a réges régi munkákat. Kifejlesztett egy rendszert, amelye svéd tornának nevezett, s amelyben passzív és aktív mozgást, valamint szajátos masszázsfogásokat alkalmazott  a kellemetlenségek és rendellenességek csökkentésére. 1813 és 1839 között rengeteg orvost és tanítványt ismertetett meg mozgásrendszerével, amelyet később svéd masszázsnak neveztek el. A tanítványok széleskörben elterjesztették Európában és az egész világon. az Egyesült Államokban egy orvos testvérpár, George és Charles Taylor honosította mega svédmasszázst 1856-ban. Ők Európában sajátították el ezt a technikát.

 

A frissítő Svéd masszázs klasszikus fogásokat tartalmaz, csak egészséges embereken végezzük, betegségmegelőző, egészségmegőrző, életerőfokozó hatása van, csökkenti a fáradtságot kellemes közérzetet biztosít. Fogásai simítások, dörzsölések, gyúrások, préselések és csavarások kombinációi. 

 

Előnyei:

  Megszűnteti az izomfájdalmat, a fáradtságot, a rossz közérzetet és a feszültséget

  Javítja az izmok tónusát, növeli a hosszukat és ruganyosságukat

  Csökkenti a túlzott hegesedést, és a lenövéseket.

  Gyorsítja a törések gyógyulását

  Csökkenti a narancsbőrt

  Segíti a relaxálást, s csökkenti a feszültésget, a depressziót,  a rossz közérzetet, a                               stresszt.

  Javítja a hormonegyensúlyt és az ingerközvetítést a testben.

  Javítja a vérkeringést, táplálja és oxigénnel látja el a sejteket méregtelenít.

  Növeli a vérlemezkék, valamint a vörös - és a fehérvérsejtek számát.

  Csökkenti a vérnyomást és a vizenyőket.

  Javítja a légzésfunkciókat, csökkenti az asztmás rohamokat.

  Serkenti az emésztést, s oldja a szorulást.

  Fokozza a termékenységet, csökkenti a klimax és a havivérzés előtti feszültésget tüneteteit,   Segít vajúdáskor, szüléskor és szoptatáskor.

  Növeli az intimitást és a kötődést

 

 

A Sport masszázs, gyúró, ütögető, és nyújtó fogásokat tartalmaz. A sport tevékenységet segíti, növeli a koncentrációt, teljesítményt fokoz, bemelegítéskor használják, ill. a fájdalom megszűntetésére.

 

A Gyógymasszázs, alapja a Svéd masszázs, és kiegészítő fogásokkal elsősorban gyógyító célzattal mozgásszervi megbetegedéseknél használják.

 

A Keleti masszázs technikák mint az Ayurvédikus masszázs, vagy az Indonéz Mauri masszázs, a Japán Yumeiho, a híres Thai yoga masszázs ill. a Lomi Lomi, gyökerei a keleti kultúrára vezethetőek vissza. A hasonlóság bennük, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a masszőr és a kliens közötti kapcsolatra a kezelés alatt. Mozdulatai a tánchoz hansonlítanak, és kecses lesimító mozgásokat tartalmaznak. A Thai yoga masszázs joga gyakorlatokhoz hasonló hatású testhelyzetekbe mozgatja a klienst. A Japán Yumeihoban, pedig a speciális pontok speciális nyomása a legfontosabb. Különféle hatásaik vannak, lényegében meridián vonalakat, reflex ill. akupunktúrás pontokat követnek. Így holiszitkus módon aktivizálják a testet, oldják az energia blokkokat, és segítik az életerő szabad áramlását.

 

A Lávaköves masszázs elengedhetetlen kellékei a lávakövek. Ezek legtöbbször csiszolatlan, természetes bazaltkövek. A masszázshoz 4 méretben több kőre van szükség. Tíz tizenkét, lábujj közé illeszhető kavics, nyolc-tizenkét, kis tenyérbefogható kő, nyolc-tizenkét közepes tenyérbefogható kő, és négy-nyolc nagy testre rakható kő. A lávakő gyógyító hatású, felmelegítv a test külöböző pontjaira helyezve és ill. kövekkel végzett simítások lévén érik el gyógyhatásukat. Áldásos hatásait évezredek óta ismerik. Az amerikai bennszülöttek már Kr. e 1500-ban használták ezt a szertartást szaunaszertartások formájában, hogy méregtelenítsék a testet, elősegítsék a meditációt, s hasznára legyenek a vajúdó nőknek. Európában a forró lávaköveket vagy téglékat ruhába csomagolták, s a sérült területekre tették, gyógyítás és fájdalomcsillapítás végett. A majákról úgy vélik, hogy. gyógyító rituálékat végeztek Lávakövekkel. Az ázsiai kultúrában jóval a tűk megjelenése előtt hegyes lávakövekket használtak az akupunktúrához hasonló kezelések során. Azzal, hogy segítették az energia-egyensúlyt és a meridiánok mentén való energiaáramlást, javították a belső szervek működését. Afrikában, Egyiptomban és Indiában is használtak köveket gyógyításhoz. Az ókori római fürdőkben ugyancsak rendlekezésre álltak hideg és meleg eszközök a gyógyulás serkentésére többek között lávakövek is.

 

Előnyei:

 

  Növeli az izompólya és az izom hosszúságát, s csökkenti a feszes izontónust.

  Enyhíti a stresszt, a szorongást és az álmatlanságot.

  Segít kiüríteni a méreganyagokat a testből, és oxigénnel telíti a szöveteket.

  Javítja a vérkeringést.

  Megnyugtajat az agyat és a testet, nagyon meditatív tud lenni

  Felmelegíti a kihűlt végtagokat, s hatásos Raynaud-kór esetén( ilyenkor a láb és kéz ujjainak      kis vérerei görcsösen összehúzódnak), ha az érzékelőképesség nem sérült.

  Energia egyensúlyt teremt

  Segít a havi vérzési görcsök esetén

 Enyhíti a nem gyulladásos ízületi fájdalmat és a rostos szövetek izmok, inak és                                         szalagok fájdalmát.

 Nyugtató és kiegyensúlyozó hatású.

 Serkenti a láb és a kéz reflexpontjait

 Megszűnteti az arcüregek fájdalmát, és duzzadtságát, ha a köveket a megfelelő                               akupresszúrás pontokra helyezzük.

 

A hideg lávaköves masszázs előnyei:

 

csökkenti a húzódásokból, rándulásokból eredő gyulladást

Serkenti az idegrendszert

Fájdalomcsillapító hatása van

Javítja az izomtónust

 

 

A Reflexológia egy ősi eljárás feltételezhető, hogy szájhagyomány útján terjedt, igy eredetét és történetét nehéz nyomon követni. Az első írásos elmékek Kr. e. 2330-ban keletkezett hieroglifa egy egyipotmi sírban.

 

A kínai, a japán, az indiai és az európai valamint az észak és dél-amerikai kultúrákban ugyancsak használták a kezet és a lábat a test ellazítására.

 

A zóna terápiát egy william Fitzgerald nevű orvos fejlesztette ki 1917-ben. Rájött, hogy ha nyomást gyakorol a sérülés helyének megfelelő reflexzónára, csökkentheti a fájdalmat a kisebb sebészi beavatkozások során. Tíz függőleges zónára osztotta a testet, amelyek a lábujjakban végződnek. Megjegyezte, hogy egy-egy zóna egyetlen pontjának nyomása kihat a zóna többi részsére is. Shielby Riley volt az, aki továbbfejlesztette Fitgerald munkáját, s elkészítette a vízszintes testzónák térképét a hozzájuk tartozó reflexpontok feltűntetésével a kézen és a lábon. Eunice Ingham fizikoterapeuta az 1930-as években finomította mindkettejük munkáját, felfedezte, hogy a lábfejen találhatők a legérzékenyebb reflexpontok. ő fejlesztette ki azokat a lábtérképeket, amelyeket manapság is használunk. 

 

Az elmélet szerint a lábfejen található 72000 érzőidegpont a kulcs a test vészhelyzetre adott reflexeihez. ezek a pontok adrenalin révén kommunikálnak a belső szervekkel, ha hirtelen választ kell adni.

 

Az orvostudomány gyakran gúnyosan beszél a reflexológiáról, a National center for Complementary and Alternative Medicine valódi gyógymódnak tekinti,amelynek azonnali és hoszantartó hatása is van az egészségre, az életminőségre, és a testműködésekre. A kutatások, amelyeknek java része  Európában és Kínában folyik, következő előnyöket erősítették meg:

 

Segíti az ellazulást és a stresszoldást

csökkenti a migrénes és feszüléses fejfájást.

Javítja a veseműködést,

Javítja az öregkori aktivitást a mindennapi életben

javítja a vérkeringést, csökkenti a magas vérnyomást

Csökkenti a koleszterin szintet

Csillapítja a fájdalmat, beleértve a műtét utáni fájdalmakat is

Enyhíti a havivérzés előtti tünetegyüttes panaszait.

Gyorsítja a műtét utáni felépülést

Csökkenti az émelygést, a szorongást, rákbetegség kezelése idején csökkenti a fájdalmakat, s javítja a fenntartó életminőséget

javítja az emésztőszervek vérkeringését, s csökkenti a szorulást.

Enyhíti a 2-es típusú cukorbetegség tüneteit

csökkenti a fájdalmat az ízületi gyulladás bizonyos eseteiben

javítja az alvásminőséget, sportolóknál gyorsabban múlik el a fáradtság és az izomláz, csökkenti az áltmalanságot.

Hatékony lehet fantomvégtag érzékelése esetén

csökkenti a szorongást a depressziót és a sérülés utáni stressz okozta rendellenességeket.

Segíthet várandósság szülés, és szoptatás idején

Csökkenti a fáradt láb panaszait

 

A reflexológusok szerint életenergia áramlik az emberi test szerveiben, amely behatol minden sejtbe. Ha az energia elakad, a reflexzóna megmutataja, hogy hol található akadály a szervekben. Ha valakinek gondja van egy szervével, az ezért felelős reflexpont nyomása fájdalmat okozhat, de a szerv vagy a testrész állapota javulhat, s az egyensúly helyreállhat.

 

Arc és fej masszázs

 

A masszázs története évezredekre nyúlik vissza, és alighanem az emberiség által ismert egyik legrégebbi gyógymód. A legkorábbi fennmaradt írásos emlék nagy valószínőséggel Kr. e. 3000-ben keletkezett. Az Ayurvédát- indidai vallási szöveg- az ajurvédikus orvoslás alapja-nagyjából Kr. e 1800. körül állították össze. Számos egyiptomi templomban és síremlékben is találhatók masszázsleírások. 

 

A kínai Nei Jing, amelyet 3000 éve írt a legendás " sárga császár", aprólékosan leírja a keleti gyógyítás klasszikus elméletét és gyakorlatát, emellett számos utalás található benne a masszázs művészetére. A régi görög és római  orvosok számára a masszázs a gyógyítás és a fájdalomcsillapítás egyik fő eszköze volt. Körülbelül Kr. e 400-ban Hippokratesz - a modern orvostudomány atyja ezt írta: " Az orvosnak sok mindenhez kell értenie, a dörzsökléshez azonban mindenképpen... A dörzsölés megerősíthet egy túl laza ízületet, és ellazíthatja a túl merevet." Olyan mértékadó írók, mint Szókratész, Platón, és Plinius, a római természetbúvár, mindannyian részesültek masszázsban és írtak róla. 

 

A legtöbb vallás engedélyezi a masszázst, a kezekkel való érintést, és gyakorta tesznek említést róla a szövegeikben is.  Keleten mindig  is a gyógyítók és orvosok alapvető ismereti közé sorolták. Ez a szokás a középkorban a kereszténység testtel és " világi örömökkel" kapcsolatos felfogásának következtében sajnos elsikkadt. Csak a reneszánsz után jelent meg ismét. Európában azonban mindaddig  nem tudott ismét széles körben elterjedni, míg a Svéd  Per henrik Ling ki nem dolgozta szisztematikus technikáját, amit ma " svédmasszázs" néven ismerünk. 

 

Kína, Japán, India Egyiptom, Görögország, és Róma a maga fogásaival mind hozzájárult a jelenleg meglévő tudásanyaghoz és technikák tárházához. Ezek a lenyűgöző eljárások gyorsan fejlődő területet alkotnak az öngyógyítás  világában, a fejmasszázs pedig a maszírozó techinkák ékköve. A hosszú lefolyású, súlyos betegségeket okozó mentális stressz enyhítésre ez utóbbi módszer kiváló. A fejmasszázs veleje, a szó nélküli kommunikáció egyedülálló lehetősége. Mintha egy korábban érinthetetlen belső szentély nyílna meg a gyógyítás és a felfrissülés számára. Csodálatosan pihentető állapotba juthatunk általa, és az ezután következő kezelésmódok még többet tesznek. Segítenek feltöltődni, újjáéledni, megszabadítanak a stressztől, oldják a feszültséget.

 

Őseink jóval azelőtt tudták, miként használhatják kezüket gyógyításra, hogy az elleszenvi gyógyítást feltalálták volna. A fejmasszázs ősi tradícióját tökéletesen összefogták a bangkoki Wat po buddhista templomban működő hagyományos Masszázsikolában, a híres Fekvő Buddha otthonában. 

 

Fekvő Buddha Wat Po, Bangkok, Thaiföld.

A Wat Po területén található ősi szövegek és meridiánábrák ugyanolyan alapvetőek a gyógyító tanoncok és tanáraik számára,mint az eredeti Gyógyító Budha-szobrok. Az ábrák diákok és turisták számára számára egyaránt tanulságosak. Az iskola szép példája a masszázs ősi virágzásának a modern kultúrában.